Maść końska. Wbrew nazwie – nie jest to maść przeznaczona dla koni. Jest natomiast często przydatna w ludzkich dolegliwościach układu kostno – szkieletowego.

Receptura maści końskiej ma swoje korzenie w ludowym ziołolecznictwie i zawiera stworzoną w wyniku prób i błędów kilku pokoleń kombinację ekstraktów roślinnych oraz olejów. W sprzedaży występuje w wielu odmianach, bo wielu producentów stworzyło własne odpowiedniki starych ludowych receptur. Maść Końska zawiera specjalną kombinacje ekstraktów roślinnych oraz olejów, o których wiadomo, że pomagają podczas leczenia: torebek stawowych, obrzęków miejscowych, bólów kręgosłupa, mięśni, bólów nerwu kulszowego, zapalenia stawów, stanów reumatycznych, zapalenia przyczepów ścięgien. Maść posiada charakterystyczny zapach, który dla większości ludzi powinien być przyjemny.
Występuje w dwóch wersjach: rozgrzewającej i chłodzącej.

Maść rozgrzewająca

Działanie tej maści polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co powoduje lepsze ukrwienie, działa rozluźniająco i przeciwbólowo. Preparat stosowany jest głównie przeciwbólowo w przypadku bólów stawów, kości, mięśni i kręgosłupa, dolegliwości reumatycznych. Maść końska zawiera kasztanowiec zwyczajny, który pobudza krążenie krwi, oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Zapobiega również skurczom i stanom zapalnym. Wyciągi z nasion i kwiatów kasztanowca likwidują obrzęki powstałe na skutek stłuczeń, zwichnięć lub stanów zapalnych. Mogą być one również z powodzeniem stosowane w oparzeniach i odmrożeniach, zapaleniach żył i owrzodzeniach na tle żylaków oraz w niektórych przypadkach zapalenia ścięgien. Niektóre źródła zalecają maść końską rozgrzewającą w zastosowaniach na żylaki. W tym przypadku należy jednak nie wcierać jej głęboko, a tylko lekko przecierać. We wcześniejszych wiekach medycyna ludowa polecała noszenie przy sobie lub wkładanie do łóżek nasion kasztanowca ludziom cierpiącym na choroby stawów pochodzenia reumatycznego oraz ludziom z innymi bólami stawów i kości. Inny składnik – rumianek pospolity użyty zewnętrznie przeciwdziała stanom zapalnym skóry. Ma on działanie ochronne na ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, zmniejszając ich przepuszczalność i zwiększając napięcie. W ten sposób przyczynia się do poprawy przepływu krwi i chłonki w mikrokrążeniu. Inny popularny składnik tej wersji maści – krwawnik pospolity może być użyty zewnętrznie w dolegliwościach związanych z otarciami naskórka, drobnych skaleczeniach, pękaniu skóry, oparzeniach, trądziku, wyprysku, a także odmrozinach. Ma właściwości przeciwbólowe i łagodzące obrzęki w schorzeniach stawów. Najpopularniejszy środek stosowany w zapaleniu stawów. Kolejny z popularnych składników – chmiel stosowany jest zewnętrznie i także działa przeciwbólowo. Wyciągi z szyszek chmielu działają kojąco i przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia, napinają skórę i działają na nią odżywczo. Wreszcie kozłek lekarski, który działa jako skuteczny środek rozluźniający mięśnie. Jest pomocny m.in. w przypadku napięć ramion oraz szyi. Skutecznie łagodzi skurcze mięśni.

Maść chłodząca

Składy, w zależności od producenta mogą się nieco różnić. Balsam zawiera pełnowartościowe wyciągi z roślin o działaniu leczniczym takich jak: rozmaryn, arnika, kasztanowiec zwyczajny, mięta.
Zawiera m.in. omówiony powyżej szczegółowo kasztanowiec zwyczajny odpowiedzialny za uszczelnianie ścian naczyń włosowatych. Inny składnik tej maści to rozmaryn. Zioło to stosowane na skórę działa na bóle mięśni, oraz poprawia krążenie, odkaża i pobudza. Kolejny składnik arnika ma działanie zewnętrzne na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia. Wreszcie dająca charakterystyczne poczucie chłodu mięta. Posiada właściwości kojące bóle, pobudzające i antyseptyczne. Działa także odprężająco.

4 komentarzy


Do you want to comment?

Comments RSS ?

Polecam tę maść. Bardzo dobrze robi na stawy.

15 stycznia 2011 22:26

Osobiście stosuje Maść Końską rozgrzewającą Linia Natury, gdyż mam ją sprawdzoną i tylko ta z wielu naprawdę mocno rozgrzewa. Przynosi mi ulgę w bólach pleców i krzyża.
Gorąco polecam!

20 stycznia 2011 13:51


To wszystko prawda co opisane w tym blogu jednak możemy również wyczytać, że powyższa maść wpływa na regenerację po wszelakich kontuzjach.

17 marca 2013 16:33

Skomentuj!

× 2 = szesnaście

Trackbacks


Medycyna dawna i współczesna /\/\ Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe /\/\ Katalog Gwiazdor
Najlepsze Blogi /\/\ Zdrowy styl życia /\/\ Najlepsze Blogi /\/\ kosmetyka, uroda, zdrowie